Poukázanie 2 % z dane

poukázanie 2 % z daneFyzické alebo právnické osoby môžu v daňových priznaniach za daň z príjmov poukázať určité % zo svojich daní občianskym združeniam, neziskovým  organizáciám, nadáciám a iným subjektom. Prehľad toho, aké maximálne % a akú minimálnu výšku môžu fyzické alebo právnické osoby poukázať v prospech prijímateľa/prijímateľov, je uvedený v nasledujúcej tabuľke:

Subjekt % z dane Min. výška
Právnická osoba • 1 % 1
• 2 % 2
8 € / jeden prijímateľ (môže ich byť aj viac)
Fyzická osoba • 2 %3
• 3 %4
3 €
Zamestnanec • 2 %3
• 3 %4
3 €

Novinkou od roku 2016 je možnosť oznámiť prijímateľovi, že práve vy ste mu zaslali svoje 2 % z dane. Stačí len zaškrtnúť v tlačive príslušný súhlas so zaslaním vašich údajov (obchodné meno alebo názov, sídlo a právna forma u právnických osôb; meno a adresa u fyzických osôb – NEUVÁDZA SA VŠAK POUKÁZANÁ SUMA).

Za zdaňovacie obdobie roka 2015 tak tieto organizácie spolu získali 57 231 179,25 eur. Táto suma sa do konca tohto roka ešte zvýši.

———————————————————————————————————————————————————————————————-

1. Ak právnická osoba v roku, za ktoré podáva daňové priznanie a až do termínu na podanie a zaplatenie dane (napr. za rok 2016 za celý rok 2016 až do 31.3.2017), nedarovala financie vo výške 0,5 % z dane na verejnoprospešný účel.
2. Ak právnická osoba v roku, za ktoré podáva daňové priznanie a až do termínu na podanie a zaplatenie dane, darovala financie vo výške minimálne 0,5 % z dane na verejnoprospešný účel.
3. Ak fyzická osoba (ktorá si podáva sama daňové priznanie alebo zamestnanec) v predchádzajúcom roku, za ktoré sa podáva daňové priznanie, nebola dobrovoľníkom alebo dobrovoľnícky odpracovala menej ako 40 hodín.
4. Ak fyzická osoba v predchádzajúcom roku, za ktoré sa podáva daňové priznanie, odpracovala dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získa o tom potvrdenie od organizácie/organizácií (je povinnou prílohou k daňovému priznaniu).

(PP)

<< Späť na predchádzajúcu stranu

Ohodnoťte článok: 1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd (Ešte neboli pridané žiadne hodnotenia)
Loading...