Druhá materská alebo návrat do práce

Asi každá budúca mamička pred nástupom na materskú a pri dnešnom pracovnom nasadení rozmýšľa o skrátení pracovného času. Mnoho žien preto po dohode so šéfom privíta zníženie pracovného času, aby si našli viac času na seba a na oddych pred týmto veľkým očakávaním. Avšak netreba byť zaslepený láskavosťou svojho šéfa, ale treba si dať pozor na to, čo podpisujeme.

V prípade, že sa pár mesiacov pred nástupom na materskú dohadujete so svojím zamestnávateľom na skrátení pracovného času, netreba zabudnúť na jednu podstatnú vec. Každý dodatok k pracovnej zmluve, ktorý znamená úpravu pracovného času musí byť stanovený len na obdobie do nástupu na materskú. Týmto dňom má byť zrušený a pracovné podmienky sa majú vrátiť na “papieri“ do starých koľají.

druhá materská alebo návrat do práce

Prečo je to tak?

Ak v dodatku nie je uvedené do kedy tento skrátený pracovný čas platí, môže sa stať, že po návrate do práce zistíte, že máte kratší pracovný čas a zamestnávateľ, keďže vás už dávno nahradil pre vás nemá inú pracovnú pozíciu, a preto počká, kým po čase odídete. V lepšom prípade si naplánujete druhé bábätko a očakávate rovnakú výšku materskej ako pri prvom dieťati. To sa však nestane presne pre podpísanie dodatku, v ktorom nie je uvedené, že jeho platnosť končí nástupom na materskú. Zamestnávateľ je v prípade, že medzi dvoma pôrodmi nestihnete nastúpiť do práce, povinný oznámiť sociálnej poisťovni pravdepodobný vymeriavací základ (hrubú mzdu podľa uzatvorenej zmluvy, resp. podľa posledného dodatku).

Na takéto maličkosti si treba dávať pozor, pretože ani zo strany zamestnávateľa tu nemusí ísť o zámer poškodiť vám. Len sa s tým pravdepodobne ešte nestretol a dodatok zle naformuloval.

<< Späť na predchádzajúcu stranu

Ohodnoťte článok: 1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd (Ešte neboli pridané žiadne hodnotenia)
Loading...