Otecko doma na materskej

Asi sa nenájde mamička, ktorú by netrápila výška dávky počas rodičovskej dovolenky. Z finančného hľadiska je doba poberania materského tým krajším obdobím.

Mnohí však ani netušia, že také isté nároky platia tak pre mamičku, ako aj pre otecka.

Každý zamestnanec zo svojho príjmu predsa platí poistné na sociálne poistenie, konkrétne nemocenské, ktoré je zdrojom materskej dávky. V prípade otecka sa táto dávka však nikdy nenazýva materskou, ale vždy sa bude volať rodičovskou dovolenkou, keďže otecko nemôže byť „matkou“.

Ako žiadať o rodičovskú dovolenku pre otecka:

– podaním tlačiva so žiadosťou na výplatu dávky, ktoré sa podáva Sociálnej poisťovni, akurát z rozdielom, že otecko vypíše časť III – iný poistenec. A samozrejme nepotvrdzuje túto žiadosť u gynekológa.

Zmena v pracovnom pomere

Pri nástupe otecka na rodičovskú dovolenku si treba uvedomiť veľmi dôležitú vec, a to že sa mu musí prerušiť jeho aktuálny pracovný pomer, z ktorého nastupuje na rodičovskú dovolenku. Avšak otecko nemusí prestať pracovať, ale môže nastúpiť na inú pracovnú pozícii – čo znamená, že mu musí byť uzatvorený nový pracovný pomer alebo dohoda. Všetko môže ostať v domácnosti bez zmeny s tým, že si rodina finančne prilepší.

Otec môže aj pracovať

Zákon zamedzuje pre mamičky na materskej dovolenke popri poberaní dávky mať aj príjem. Počas rodičovskej dovolenky obmedzenie príjmu nie je dané. A to je hlavný rozdiel medzi matkou a otcom. Keďže otecko nastupuje vždy iba na rodičovskú dovolenku, vykonávanie zárobkovej činnosti v jeho prípade nie je obmedzené. Nárok na rodičovskú dovolenku vzniká na základe starostlivosti o dieťa, ktorú môže vykonávať aj iná osoba ako tá, ktorej je vyplácaná dávka.

Nárok a doba „materskej“ pre otca

Nárok a doba poberania oteckovej „dovolenky“ je stanovená presne tak, ako pre mamičky. Výška dávky je 70 % denného vymeriavacieho základu poistenca a doba poberania je 28. týždňov, keďže u otecka nie je možný nástup na rodičovskú pred očakávaným dňom pôrodu.

<< Späť na predchádzajúcu stranu

Ohodnoťte článok: 1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd (Ešte neboli pridané žiadne hodnotenia)
Loading...