Prvý, druhý, tretí…

Ako inak, po prvom sociálnom balíčku nasleduje ďalší, a to druhý sociálny balíček (23.5.2015), ktorého suma je odhadovaná na 200 miliónov eur.

Obsahom tohto balíčka je zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie nezamestnanosti, zníženie doplatkov za lieky pre deti do 6 rokov a dôchodcov, ako aj zníženie DPH na 10 %.

Zavedenie zníženej sadzby DPH by malo byť účinné od 1.1.2016, a to pri základných potravinách ako chlieb, pečivo, mlieko, maslo a čerstvé mäso. Ďalšou veľmi pozitívnou správou pre mladé rodiny je zvýšenie dávky na poberanie materskej a zvýšenie príspevku na obdobie rodičovskej dovolenky. Materská dovolenka by sa mala po novom vypočítať ako 70 % DVZ (denného vymeriavacieho základu), v súčasnosti je to 65 %. Rodičovsky príspevok by sa mal zvýšiť o sumu 50 eur.

Samozrejme, dalo sa čakať, že možné riešenia situácie Váhostavu sa stanú tiež obsahom balíčka. A konkrétne, vláda dopĺňa do zákona aj zmenu v spôsobe uplatňovania zákona o DPH u dodávateľov v oblasti stavebníctva. K odvodu DPH by u dodávateľov došlo až po skutočnom zaplatení faktúry.

Koncom tohto roka by vláda chcela ešte stihnúť predstaviť obsah tretieho sociálneho balíčka za 400 miliónov eur.

<< Späť na predchádzajúcu stranu

Ohodnoťte článok: 1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd (Ešte neboli pridané žiadne hodnotenia)
Loading...